OPTOMETRIA – BADANIE WZROKU

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Niestety, jest nieustannie narażony na poważne przeciążenia zarówno w czasie pracy, jak i podczas relaksu przed telewizorem czy książką. Oczy pracują dla nas na pełen etat więc należy im się kompleksowa opieka. Galeria Widzenia wychodzi naprzeciw najbardziej wysublimowanym gustom klientów w każdym wieku, ale także przekraczając nasz próg mają Państwo pewność, że nie tylko trafią do ekskluzywnego salonu optycznego, lecz także otrzymają fachową i specjalistyczną opiekę z zakresu ochrony wzroku. Objawy chorób wzroku są bardzo często niewyczuwalne i niezauważalne dla pacjenta przez długi czas. Profilaktyczna wizyta w Galerii Widzenia pozwala więc na wczesne wykrycie problemu przez naszą wykwalifikowaną kadrę, na którą składają się najlepsi optometryści i ortoptyści. Kompleksowość naszych usług, w połączeniu z profesjonalnym, komfortowym, nowocześnie wyposażonym gabinetem, przyniosła nam już dotąd mnóstwo zadowolonych klientów oraz szerokie zaufanie wśród ludzi mieszkających na terenie Warszawy. Dołącz do Nich i zadbaj o swoje oczy wraz z profesjonalistami.

Kim jest optometrysta? Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą?

Zgodnie z międzynarodową definicją przyjętą w 1993r. przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne: "Optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenie w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu."

Oznacza to, że optometrysta zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń wzroku, specjalizuje się w doborze korekcji optycznej – okularów czy soczewek kontaktowych. Zajmuje sie szczegółowymi pomiarami refrakcji oraz widzenia obuocznego, natomiast w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kieruje pacjentów do lekarza okulisty. Udziela porad z zakresu pielęgnacji oczu i przepisuje pomoce optyczne lub zaleca stosowanie innych form terapii wzroku. Jeśli problemem Pacjenta jest nieostre widzenie do dali lub do bliży, zmęczenie wzroku, dwojenie obrazu, bądź celem wizyty jest dobór korekcji okularowej lub soczewkowej, to należy umówić się na badanie optometryczne.

Lekarz okulista zajmuje się głównie profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Jeśli Pacjent odczuwa ból oczu, widoczne jest ich zaczerwienienie, obrzęk, wydzielina lub pojawiły się nagłe zaburzenia widzenia to należy zgłosić się na badanie do lekarza okulisty.

Badanie optometryczne:
Standard badania optometrycznego zostal określony przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki. W związku z tym badanie optometryczne powinno być prowadzone z uwzględnieniem poniższych etapów:
-Wywiad dotyczący stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem problemów z widzeniem oraz chorób oczu, nie tylko u samego pacjenta, ale też u członków jego rodziny.
-Badanie wstępne: ostrość wzroku, widzenie obuoczne oraz oko dominujące dal/bliż a także, w razie konieczności: ruchy oczu, pole widzenia metodą konfrontacyjną, test Amslera, punkt bliski akomodacji, punkt bliski konwergencji, widzenie barw.
-Refrakcja przedmiotowa: refraktometria/skiaskopia, keratometria.
-Refrakcja podmiotowa: oka prawego, oka lewego, obuoczna.
-Widzenie bliskie: m.in. amplituda akomodacji i widzenie obuoczne z bliska.
-Widzenie obuoczne.
-Badanie w lampie szczelinowej: m.in. ocena filmu łzowego, rogówki, spojówki, powiek, mrugania i domykalności powiek.
-Dobór odpowiedniej korekcji, zaproponowanie najlepszych metod (okulary, soczewki kontaktowe, cwiczenia itp).
-Zalecenia dotyczące zarówno korekcji jak i zaplanowanie wizyt kontrolnych.
Koszt badania optometrycznego to 150 zł

Dobór soczewek kontaktowych:
Dobór soczewek kontaktowych obejmuje ten sam pakiet co kompleksowe badanie optometryczne plus dodatkowo:
-wybór odpowiedniej konstrukcji, materiału oraz parametrów soczewek
-naukę zakładania/zdejmowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych
-zestaw próbny soczewek
-badanie kontrolne w terminie wyznaczonym przez specjalistę do 1miesiąca po aplikacji soczewek próbnych
W cenie 300 zł za pakiet " dobór soczewek kontaktowych : są 3 wizyty ( badanie optometryczne, nauka zakladania i zdjemowania soczewek oraz wizyta kontrolna).