» Aktualności

AktualnościCzym są twarde soczewki kontaktowe ?

Co to za soczewki i dla kogo? Są to  gazoprzepuszczalne  i  tlenoprzepuszczalne  soczewki  o charakterystycznej elastycznej strukturze . Twarde soczewki kontaktowe  przewidziane są dla osób z dużą krótkowzrocznością czy astygmatyzmem. W odróżnieniu od soczewek miękkich nie zawierają wody. Nie przylegają w pełni do oka lecz poruszają się na powierzchni filmu łzowego. Łatwo je założyć , trudniej zdjąć. Proste w pielęgnacji. Istnieje prawdopodobieństwo zgubienia soczewki twardej . Odznaczają się jednak  większą trwałością. Są to soczewki wykorzystywane do leczenia stożka rogówki.

    Po kilkunastu  latach zachwytu soczewkami miękkimi odnotowuje się powrót do twardych , które lepiej przepuszczają tlen. Warto zatem zapytać o nie swojego specjalistę.

Przeczytaj całość

Co to są soczewki Retinex ?

Co to są za soczewki ? Dobre pytanie , są to szkła okularowe , które zapewniają bardzo wysoki kontrast widzenia co nierozłącznie związane jest z lepszą ostrością wzroku. Soczewki tego typu są nieocenioną pomocą w niektórych schorzeniach siatkówki takich jak zwyrodnienie plamki , retinopatia cukrzycowa oraz dziedziczne schorzenia układu wzrokowego. Doskonale poprawiają jakość widzenia podczas uprawiania sportu zarówno w dzień jak i w nocy.  Świetnie sprawdzają się w warunkach słabego oświetlenia. Szkła retinex mają różne barwy ; żółtą , pomarańczową , czerwoną i brązową. W takich szkłach nie odczujemy przyciemnienia obrazu lecz poprawienie kontrastu i zwiększoną ostrość obrazu. Soczewki te w pełni redukują promieniowanie UV dlatego w nich będziemy widzieć szybciej i lepiej.
Przeczytaj całość

Czym są soczewki kontaktowe akcentujące ?

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się Państwo czym oprócz makijażu można byłoby podkreślić naszą urodę nie zmieniając przy tym znacznie naszego wyglądu. Na pewno nie jeden raz takie myśli nachodziły nas podczas przygotowań na ważne wyjście.
Dla znacznej liczby osób świetny wygląd to naturalność. Nie chcemy wyglądać jak ktoś kto spędza cały czas na siłowni czy też przed lustrem.
Mamy już odpowiedź na Państwa oczekiwania - soczewki akcentujące. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających nieznacznej zmiany looku, podkreślenia urody. Nie zmieniają one naturalnego wyglądu oczu, sprawiają, że oko wydaje się większe i zarazem bardziej atrakcyjne, bielsze, subtelnie rozświetlone. Tego typu soczewki różnią się od soczewek kolorowych przede wszystkim wyraźnym pierścieniem rąbkowym, który podkreśla oczy i uzyskuje ciekawszy efekt wizualny. Największym plusem jest informacja, że to bardzo zdrowe soczewki.
Są przewidziane do użytku w trybie jednodniowym, świetnie nawilżone z bezpiecznym dla oczu filtrem UV.
Zachęcamy zatem do wypróbowania zdrowych, jednodniowych soczewek kontaktowych, oczywiście po konsultacji ze specjalistą.
Przeczytaj całość

Pielęgnacja soczewek kontaktowych.Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Pielęgnacja i higiena soczewek kontaktowych to niezaprzeczalnie najważniejsza sprawa dotycząca bezpośrednio każdego człowieka. Niestety duży odsetek pacjentów gabinetów okulistycznych i optometrycznych bagatelizuje ten temat i nie zawsze traktuje go poważnie. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do poważnego uszkodzenia oczu.
    W sporadycznych wypadkach mogą rozwinąć się choroby oczu, w tym owrzodzenie rogówki , które mogą doprowadzić do utraty wzroku. Największym ryzykiem są objęte osoby palące.
Najważniejszym aspektem pielęgnacji jest wzorcowa higiena. Pamiętajmy, że umyte i osuszone ręce to niezbędnik każdego użytkownika soczewek.
Następną niezmiernie ważną sprawą jest odtłuszczenie rąk przed założeniem soczewek. Kosmetyki na bazie wody są bardziej neutralne dla soczewki niż na bazie tłuszczu.
Pamiętajmy aby zamykać oczy przy stosowaniu lakierów lub innych aerozoli.
Nie zapominajmy o konsultacji lekarskiej wówczas gdy uprawiamy różne dyscypliny sportowe.
Postępujmy zgodnie z Instrukcją Pacjenta według zaleceń specjalisty w zakresie właściwego zakładania i zdejmowania i używania soczewek kontaktowych.
Zwracajmy uwagę na to aby nie nosić soczewek dłużej niż powinniśmy.
Używajmy świeżych, nieprzeterminowanych płynów do pielęgnacji soczewek.
Nie przechowujmy soczewek w samej soli fizjologicznej.
Nie używajmy płynów  przeznaczonych do pielęgnacji soczewek twardych ponieważ one mają inny skład i nie nadają się do pielęgnacji soczewek miękkich.
Zwróćmy uwagę jeśli stosujemy soczewki zawierające silikon na płyny do ich pielęgnacji. Mogą one wpływać na zmianę zwilżalności naszych soczewek. Specjalista doradzi jaki płyn będzie najodpowiedniejszy.
Nie zapominajmy o tym, żeby nigdy nie płukać soczewek w wodzie wodociągowej, ponieważ zanieczyszczenia mogą je skazić bądź uszkodzić.
Przestrzeganie tych zasad zapewni należytą ochronę naszych oczu oraz komfort i bezpieczeństwo.
Przeczytaj całość

Czym są soczewki kontaktowe wieloogniskowe i soczewki kontaktowe progresywne ?

W dobie XXI wieku każdy chce wyglądać i czuć się młodo . Podążając za duchem czasu firmy produkujące soczewki kontaktowe stworzyły nowy technologicznie produkt specjalnie zaprojektowany z myślą o presbiopach (osoby w wieku od ok. 40 - 60 roku życia). To soczewka, która starzejącemu  się oku pomaga komfortowo widzieć zarówno w dali jak i w bliży. Producenci dali nam wiele możliwości jeśli chodzi o tryb noszenie takich soczewek. Mamy możliwość noszenia takiej soczewki zarówno w trybie jednorazowym czy też inaczej jednodniowym lub w opcji miesięcznej.

    Soczewka kontaktowa wieloogniskowa koryguje każdą wadę wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność a także astygmatyzm dodatkowo zapewniając komfortowe widzenia w bliskiej odległości bez konieczności noszenia okularów do czytania.  Jest to specyficzny rodzaj konstrukcji soczewki gdzie moc jest rozłożona koncentrycznie. Z tego powodu konieczny jest dobór tego typu soczewki przez specjalistę ponieważ źle dobrana, pomimo odpowiedniej mocy będzie powodować złe widzenie.  Zachęcamy Państwa do skorzystania z profesjonalnego doboru w gabinecie kontaktologicznym gdzie będą mieli Państwo możliwość wypróbowania tego rodzaju korekcji.

Przeczytaj całość

Czym są szkła z powłoką lustrzaną ?

Od wielu lat kolorowe szkła okularowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów . Firmy produkujące szkła optyczne prześcigają się w produkcji najciekawszych  barwień .

     Najbardziej pożądane wciąż nie  wychodzące z mody, zapewniające niezrównaną jakość widzenia  są szkła z różnokolorowymi powłokami lustrzanymi. Czym charakteryzują się tego typu soczewki okularowe?

       Tylna  powierzchnia szkieł lustrzanych zabarwiona jest na barwy fizjologiczne, przyjazne dla ludzkiego oka  w odcieniach  szarości, brązu oraz zieleni. Przednią powierzchnię soczewki pokrywa napawana powłoka lustrzana w najrozmaitszych kolorach. Jeśli chcemy zapewnić  oczom pełen komfort warto byłoby dołączyć antyrefleks oraz polaryzację by mieć najwłaściwszą ochronę przed odblaskami oraz wygaszenie nieporządanych odbić. Niezmiernie ciekawą propozycję wzorów lustrzanych zaproponowała klientom  firma Essilor. Koniecznie zapytaj o nie swojego optyka.

Przeczytaj całość

Dla kogo dobrym rozwiązaniem są okulary relaksacyjne ?

Życie w czasach cyfryzacji jest bardzo wymagające dla naszego układu wzrokowego. Stałe wpatrywanie się w monitor komputera czy telefon nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu naszych oczu. Coraz częściej odczuwamy napięcia mięśniowe w okolicach czoła, bóle, pieczenie oraz łzawienie oczu. Często nie zdajemy sobie sprawy z przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy możemy coś z tym zrobić? Doskonałą propozycją odciążającą mięśnie naszych oczu przy urządzeniach cyfrowych mogą okazać się soczewki relaksacyjne.

Na czym polega fenomen tego typu szkieł i kto może być ich użytkownikiem? To produkt przeznaczony dla młodych osób w wieku od 20 – 45 lat. Okulary ze szkłami relaksacyjnymi przywracają równowagę systemu akomodacyjnego oraz obniżają zmęczenie wzroku. Wysiłek podczas patrzenia z bliska jest mniejszy niż w standardowych szkłach dzięki niewielkiej zmianie mocy dostosowanej do naszego wieku. Polecane są osobom aktywnym, uprawiającym sport, pracującym przy komputerze, do prowadzenia samochodu. Zapytajmy o nie naszego optyka jeśli odczuwamy podobne objawy.

Przeczytaj całość

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe ?

W dzisiejszych czasach rośnie zainteresowanie sposobem korekcji wad wzroku jakim są soczewki kontaktowe. Dzieje się tak ponieważ użytkownicy okularów są coraz bardziej świadomi zalet takiego sposobu korekcji. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe zapewnią doskonałe widzenie i większy komfort na przykład w czasie uprawiania sportu. Soczewka kontaktowa zapewni też lepsze widzenie u osoby której wada wzroku jest bardzo wysoka, to noszenie okularów jest bardzo niekomfortowe ponieważ soczewki okularowe będą ciężkie albo będą powodować zły wygląd oczu w tychże. Są też dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy z pewnych względów po prostu nie lubią widzieć siebie w okularach. Żeby prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe należy najpierw wybrać się specjalisty, który w czasie wizyty ustali aktualny stan korekcji i dobierze odpowiedni produkt. Pacjent może  wybierać spośród soczewek kontaktowych miesięcznych, dwutygodniowych, a także jednodniowych.  Na wizycie w gabinecie specjalista nauczy też sposobów zakładania i zdejmowania soczewek a także zasad prawidłowego czyszczenia i pielęgnacji soczewek. Tylko jeśli pacjent świadomy jest tych informacji może on bezpiecznie korzystać ze swoich soczewek.

Przeczytaj całość

Co to są szkła dwuogniskowe ?

Szkła dwuogniskowe to świetnie rozwiązanie dla osób potrzebujących korekcji do dali i bliży w jednych okularach. Konstrukcja tego typu szkieł jest dość prosta. Górna część soczewki  odpowiada za widzenia dali, dolna część zawiera zintegrowaną na zasadzie polimeryzacji soczewkę z mocami do bliży. Ze względu na różne potrzeby klienta dolna część może przybierać różną wielkość i kształt klejonej soczewki od półokrągłych, prostokątnych po łukowate . W tego typu szkłach widzenie obszaru pośredniego jest zamglone. Dlatego też z dwuogniskowych soczewek okularowych  nie skorzystają osoby ,które dużo czasu spędzają w odległościach pośrednich (praca przy monitorze komputera, obsługa faxu itp.) Niezaprzeczalnie szkła dwuogniskowe są alternatywnym rozwiązaniem dla klientów mających problemy z zaakceptowaniem szkieł progresywnych. Większość użytkowników adoptuje się od momentu przymiarki okularów w salonie optycznym.

    Nie bójmy się zatem takich rozwiązań nic nie ryzykujemy optyk daje nam poczucie bezpieczeństwa gwarantując dwie pary okularów w zamian, czy nie jest to warte przemyślenia?

Przeczytaj całość

Jak wybrać okulary do pracy przy monitorze komputera ?

Dzisiejszy świat dyktuje nowe kierunki technologiczne a za tym potrzeby współczesnego człowieka. Zasadniczym powodem, który wygenerował skomputeryzowany świat jest powstanie powłok antyrefleksyjnych. Ich właściwości wspomagają funkcjonowanie układu wzrokowego przy komputerze i nie tylko. Niezmiernie ważną funkcją  antyrefleksu jest wygaszanie odblasków wspomagającą nasz odbiór rzeczywistości.  Niedawno wprowadzono antyrefleks spełniający nową dotychczas nieznaną funkcję. Charakteryzuje go powłoka o niebiesko-fioletowym odbiciu szczątkowym o wstępnym amberowym lekko żółtawym zabarwieniu. Gwarantuje najwyższą ochronę wzroku przed monitorem komputera oraz przy sztucznym oświetleniu ledowym blokując szkodliwe światło niebiesko-fioletowe. Ponadto przepuszcza zdrowe światło niebiesko-turkusowe, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się oczu. Zapewnia doskonałą ochronę przed odbiciami, zarysowaniami.
Przeczytaj całość